Την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε την Κυριακή το απόγευμα ο Κ.Α.Ο.Δ. στην Κομοτηνή με αντίπαλο τον τοπικό Γ.Α.Σ.
Ο Κ.Α.Ο.Δ. είχε να διαχειριστεί την απουσία του αρχηγού Φώτη Στυλίδη που έλειπε λόγω ίωσης, μια απουσία που στοίχισε στους πράσινους καθώς δεν είχε προετοιμαστεί για αυτή την απουσία η ομάδα.
Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Γ.Α.Σ. Κομοτηνής μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι έπαιξε πολύ καλή άμυνα με τον Κ.Α.Ο.Δ. να πετυχαίνει στο πρώτο δεκάλεπτο μόλις 7 πόντους, ενώ ήταν αποτελεσματικός στην επίθεση ο αντίπαλος για το 15-7 της πρώτης περιόδου.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού ήταν ίδια καθώς ο Γ.Α.Σ. συνέχισε να είναι πολύ καλός σε άμυνα και επίθεση υποχρεώνοντας τους παίκτες του Κ.Α.Ο.Δ. σε αρκετά λάθη, χάνοντας πολλές μάχες κάτω από το καλάθι για το 31-18 του πρώτου ημίχρονο.
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2022/11/Μάκης-Γαϊτανίδης.jpg)
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά παίρνοντας και διαφορά 20 πόντων. Κάπου εκεί ο Κ.Α.Ο.Δ. αντέδρασε και προσπάθησε να ροκανίσει την διαφορά για το 46-33 της 3ης περιόδου.
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2022/11/Ραντοσάλιεβιτς-Μαντριτς.jpg)
Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Κ.Α.Ο.Δ. ήταν βελτιωμένος έριξε την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους και στο 5:30’ πριν την λήξη και με την διαφορά στον 9 βαθμούς έχασε 3 καθοριστικές επιθέσεις με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα με 62-55.
Από τον Κ.Α.Ο.Δ. καλό παιχνίδι έκαναν οι Κουμλέλης με 15 πόντους που έδωσε αρκετές μάχες κάτω από το καλάθι και ο Δούκας Γρούδος με 15 πόντους.
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2022/11/Σταύρος-Κουμλέλης.jpg)
Τέλος, να ευχηθούμε περαστικά και γρήγορη επιστροφή στους αγωνιστικούς χώρους στον παίκτη του Γ.Α.Σ. Κομοτηνής Παναγιώτη Δρέλλα που αποχώρησε τραυματίας από το παιχνίδι.
Τα στοιχεία του αγώνα:
Γ.Α.Σ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ – Κ.Α.Ο.Δ. : 62-55
Δεκάλεπτα (15-7, 31-18, 46-33, 62-55)
ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (ΦΩΤΕΙΝΑΚΗΣ)
ΧΩΜΑΤΑΣ 3 (1), ΓΕΩΡΓΙΟΥ , ΜΑΝΤΙΤΣ 12 (1), ΤΣΟΥΜΠΡΗΣ 8 (1), ΝΑΛΜΠΑΝΤΗΣ 8 (1), ΑΡΧΙΜΑΝΔΡΙΤΗΣ 12 (2), ΖΟΤΟΣ , ΡΙΝΝΗΣ , ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΠΟΥΛΟΣ 14 (1), ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΙΔΗΣ , ΔΡΕΛΛΑΣ 5 (1), ΧΑΛΗΛ.
ΚΑΟΔ (ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ ΝΙΚΟΣ):
ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΣ 6, ΣΙΤΑΡΙΔΗΣ 7 (1) , ΓΑΙΤΑΝΙΔΗΣ , ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ 3, ΓΡΟΥΔΟΣ 15 (1), ΜΠΕΣΣΑΣ , ΚΟΥΜΛΕΛΗΣ 15 , ΠΑΠΑΠΑΣΧΑΛΗΣ , ΚΑΒΑΡΓΥΡΗΣ 7 (2), ΡΑΝΤΟΣΑΒΛΙΕΒΙΤΣ 2, ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ , ΔΟΜΖΑΡΙΔΗΣ.