«Πλημμύρισε» το κέντρο της Θεσσαλονίκης με δρομείς κάθε ηλικίας στη μεγαλύτερη γιορτή του αθλητισμού!
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/05/batch_IMG_9761-1024x682.jpg)
Με σύμμαχο τον ηλιόλουστο καιρό που έτρεξαν οι 14.000 δρομείς στον 17ο Διεθνή Μαραθώνιο ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ, την Κυριακή 30 Απριλίου 2023.
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/05/batch_IMG_9575-1024x682.jpg)
Ο Αντώνης Παπαδημητρίου από την Χαλκιδική ήταν ο μεγάλος θριαμβευτής του 17ου Διεθνούς Μαραθωνίου Μέγας Αλέξανδρος που ξεκίνησε νωρίς το πρωί της Κυριακής (30/4) από την Πέλλα και κατέληξε στη Θεσσαλονίκη.
Ο αθλητής του Άρη διένυσε τη διαδρομή σε χρόνο 02:26:21. Δεύτερος τερμάτισε ο Βέλγος Γιουσέιν Μπουσάν (02:26:43), ο οποίος έδωσε σκληρή μάχη με τον Παπαδημητρίου. Ο Χρήστος Λαμάρης κατετάγη στην 3η θέση με χρόνο 02:30:01.
Στον Μαραθώνιο των γυναικών, η Ματίνα Νούλα του ΓΣ Ηρακλής εντυπωσίασε και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με επίδοση 2 ώρες 51:48, που αποτελεί νέο ατομικό ρεκόρ, με 2η τη Νατάσα Γαβριήλογλου της “OSB Endurance Team”, η οποία έκανε επίσης ατομικό ρεκόρ (2 ώρες 56:44), ενώ 3η τερμάτισε η Φωτεινή Νουρ Αμπντελσαλάμ Οικονόμου του ΓΑΣ Ιλισσός (3 ώρες 10:04).
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/05/batch_IMG_9751-1024x682.jpg)
Στα 10.000 μέτρα, νικητές αναδείχθηκαν ο Μάριος Αναγνώστου στους άνδρες και η Ισμήνη Παναγιωτοπούλου στις γυναίκες. Ο Αναγνώστου τερμάτισε στα 29:59 έχοντας πίσω του τους Γιώργο Κύρτση (32:12) και Γιώργο Ιατρουδέλλη (32:31). Η Παναγιωτοπούλου ολοκλήρωσε τη διαδρομή σε χρόνο 35:47, 2η ήρθε η Θεοδώρα Καρυάτη (35:46) και 3η η Ντίνα Μαργαρίτη (39:23).
Στον Δρόμο Υγείας & Δυναμικού Βαδίσματος 5.000μ. υπερίσχυσε ο Νέστορας Κολιός της “Saucony Elite Running Team” (14:57), με δεύτερο τον Παναγιώτη Παπακωνσταντίνου του ΑΣ Αθηνόδωρος ο Αιγιεύς (15:15) και τρίτο τον Στέφανο Τζιερτζίδη του ΑΟ Δράμας (15:34).
Στις γυναίκες τη νίκη κατέκτησε η Βασιλική Καλλιμογιάννη του ΓΣ Ηρακλής και της “Saucony Elite Running Team” (18:25), κερδίζοντας για δεύτερη διαδοχική χρονιά και ανεβαίνοντας στο βάθρο για τρίτη συνεχόμενη, ενώ στο βάθρο την ακολούθησαν η Αφροδίτη Κυρκοπούλου του ΦΣ Άργους Ορεστικού (18:46) και η Σπυριδούλα Θωμά της “Stoikos Running Team” (18:52).
Το ραντεβού ανανεώνεται πλέον για το Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2023 και τον 11ο Διεθνή Νυχτερινό Ημιμαραθώνιο Θεσσαλονίκης – ZeniΘ.
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/05/batch_IMG_9066-1024x682.jpg)
Βίντεο
Εικόνες
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/05/batch_IMG_8487-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/05/batch_IMG_8976-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/05/batch_IMG_9040-683x1024.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/05/batch_IMG_9044-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/05/batch_IMG_9097-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/05/batch_IMG_9103-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/05/batch_IMG_9123-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/05/batch_IMG_9132-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/05/batch_IMG_9135-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/05/batch_IMG_9159-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/05/batch_IMG_9201-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/05/batch_IMG_9213-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/05/batch_IMG_9216-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/05/batch_IMG_9269-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/05/batch_IMG_9304-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/05/batch_IMG_9352-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/05/batch_IMG_9428-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/05/batch_IMG_9443-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/05/batch_IMG_9665-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/05/batch_IMG_9676-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/05/batch_IMG_9769-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/05/batch_IMG_9796-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/05/batch_IMG_9819-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/05/batch_IMG_9820-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/05/batch_IMG_9900-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/05/batch_IMG_9922-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/05/batch_IMG_9943-1024x682.jpg)
Περισσότερες εικόνες μπορείτε να δείτε εδώ: Dramania/Facebook