Από το αρχείο του Γιώργου Νάτση
Και όμως στην Δράμα έχουμε δύο Σπαρταθλητές, που έκαναν το κατόρθωμα του αρχαίου Έλληνα Φειδιππίδη, όπου συμμετείχαν στον ιστορικό αγώνα ΣΠΑΡΤΑΘΛΟΝ, στη διαδρομή Αθήνα – Σπάρτη 256 χιλιομέτρων.
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/01/IMG_9571.jpg)
Ο 65χρονος Τσαβδάρης Γεώργιος σήμερα (31/01/16), έδωσε αναμνηστική πλακέτα ΤΙΜΗΣ ΕΝΕΚΕΝ τον Δραμινό Σπαρταθλητή Πολυχρονίδη Ιωάννη, που συμμετείχε στον αγώνα ΣΠΑΡΤΑΘΛΟΝ 2015, στην 1η ετήσια κοπή πίτας του νέου Συλλόγου Δρομέων Υγείας Δράμας- Drama runners.
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/01/IMG_9570.jpg)
Να σημειώσουμε ότι ο Τσαβδάρης Γεώργιος συμμετείχε στο ΣΠΑΡΤΑΘΛΟΝ 1998 σε ηλικία 47 ετών.
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/01/IMG_9572.jpg)