Ορεινή περιοχή Πρασινάδος – Σίλλης Δήμου Παρανεστίου Δράμας -6 Ιουλίου 2022
Η υλοτομία είναι σκληρή δουλειά και λίγο παράξενο να βλέπεις γυναίκες να στοιβάζουν κορμούς δέντρων.
Στην διαδρομή μας για τον καταρράκτη της Αγίας Βαρβάρας στο δασικό σύμπλεγμα Τραχωνίου – Λεπίδα και Διποτάμων, συναντήσαμε την Ιωάννα μαζί με τον σύζυγό της ονόματι Λουκά, να τακτοποιούν κατά ντάνες μεγάλους βαρύς κορμούς δέντρων.
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2022/07/IMG_5774.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2022/07/IMG_5769.jpg)
Όπως μας δήλωσε, θα ήθελε πολύ να βρίσκεται σε μια παραλία να δροσίζεται αλλά οι οικογενειακές ανάγκες την αναγκάζουν να εργάζεται σκληρά στα βουνά της περιοχής της.
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2022/07/IMG_5768.jpg)
Το ζευγάρι ασχολείται με την παραδοσιακή υλοτομία εδώ και 10 χρόνια περίπου, με βοηθούς τα 14 μουλάρια που έχουν, τα οποία τα προσέχουν σαν κόρη οφθαλμού.
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2022/07/IMG_5778.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2022/07/IMG_5786.jpg)