Τη Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου έλαβε χώρα η Χριστουγεννιάτικη φιλανθρωπική εκδήλωση του Γενικού Λυκείου Καλαμπακίου στο μικρό πάρκο Καλαμπακίου.
Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος, «Σχολεία – Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου» και είχε ως στόχος την ευαισθητοποίηση του κόσμου για τα θέματα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, όπως η διαμόρφωση νόμων και πολιτικών, καθώς και την ενημέρωση του για τις προσεχείς Ευρωεκλογές της 9ης Ιουνίου.
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/12/gel-kalampakiou-01.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/12/gel-kalampakiou-02-1024x461.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/12/gel-kalampakiou-03-1024x461.jpg)
Πιο συγκεκριμένα, πραγματοποιήθηκε έρευνα για τις Ευρωεκλογές από τους μαθητές που συμμετέχουν στο πρόγραμμα «Σχολεία-Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου», της οποίας τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν σε δεύτερο χρόνο.
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/12/gel-kalampakiou-05-1024x461.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/12/gel-kalampakiou-06-1024x461.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/12/gel-kalampakiou-07-1024x461.jpg)
Την εκδήλωση χαιρέτησαν ο νέος Δήμαρχος Δοξάτου κ. Γιώργος Βογιατζής και οι υπεύθυνοι των Γραφείων Europe Direct Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης, κα. Στέλλα Ανδριοπούλου (Δράμα) και κ. Δημήτρης Σπιτσέρης (Καβάλα).
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/12/gel-kalampakiou-08-768x1024.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/12/gel-kalampakiou-09-768x1024.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/12/gel-kalampakiou-11-768x1024.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/12/gel-kalampakiou-10.jpg)
Την εκδήλωση υποστήριξε ο Σύλλογος Γονέων Λυκείου Καλαμπακίου.