![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/IMG_6836.jpg)
Από το αρχείο του Γιώργου Νάτση
Τετάρτη 4 Δεκεμβρίου 2019
Αναβίωσε το έθιμο παραμονή της γιορτής της Αγίας Βαρβάρας
Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος το φυσικό πάρκο της Αγίας Βαρβάρας έγινε ο προορισμός όλων στη Δράμα , το βράδυ της παραμονής της γιορτής της πολιούχου της πόλης.
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/IMG_6860.jpg)
Το απόγευμα της Τρίτης 3 Δεκεμβρίου, παραμονή της γιορτής της Αγίας Βαρβάρας, η λίμνη στο κέντρο της πόλης, γέμισε με φωτεινά καραβάκια, τα καραβάκια των ευχών όπως ονομάζονται αναβιώνοντας ένα παλιό έθιμο.
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/IMG_6844.jpg)
Δείτε ολιγόλεπτο βίντεο από τη λίμνη στο πάρκο της Αγίας Βαρβάρας
Ακολουθούν φωτογραφίες
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/IMG_6850.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/IMG_6853.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/IMG_6859.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/IMG_6865-1.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/IMG_6867.jpg)