Από το αρχείο του Γιώργου Νάτσης (Φεβρουάριος 2015)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/02/017.jpg)
Οι χορευτές του Συλλόγου των ” Εκπαιδευτηρίων Ελληνικής Παράδοσης “, το Σάββατο, 14 Φεβρουαρίου 2015, αναβίωσαν το έθιμο της Αποκριάς “Γαϊτανάκι “.
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/02/087-1.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/02/070.jpg)
Με σύμμαχο τον πολύ καλό καιρό η χορευτική πομπή ξεκίνησε ώρα 12:00΄ από το ξενοδοχείο “Ξενία” και πέρασε από τους πεζόδρομους της πόλης, με τους ήχους του νταουλιού και του ζουρνά, για να καταλήξουν στο τέλος στην κεντρική πλατεία της Δράμας , όπου οι χορευτές με τις όμορφες φορεσιές τους, μικροί και μεγάλοι πλέξανε τα “γαϊτάνια” ,τις χρωματιστές κορδέλες, σκορπίζοντας το κέφι και την χαρά .
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/02/146-2.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/02/125.jpg)
Στην διασταύρωση των οδών Εθνικής Αμύνης και Βεργίνας χορέψανε τον κυκλικό χορό της Αποκριάς, που συμβολίζει το πνεύμα της συναδέλφωσης, της αγάπης και της ομόνοιας.
Βίντεο
Εικόνες
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/02/031.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/02/041.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/02/044.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/02/045.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/02/058.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/02/064-1.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/02/065.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/02/068-1.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/02/079-1.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/02/081-2.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/02/090.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/02/105.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/02/107.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/02/127-1.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/02/151.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/02/156.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/02/162.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/02/163.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/02/165-1.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/02/171.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/02/178-1.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/02/186.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/02/188.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/02/195.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/02/221.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/02/222.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/02/226.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/02/229.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/02/230.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/02/233.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/02/245.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/02/247.jpg)