Με τον φακό του Γιώργου Νάτση πριν 10 χρόνια από την εκδρομή στην Σμύρνη Τουρκίας.
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/823.jpg)
Η αποστολή του Παμμικρασιατικού Συλλόγου Δράμας «Άγιος Χρυσόστομος» που αποτελείτο από 45 μέλη και που συνόδευε ο πρόεδρος του συλλόγου κ. Λατσίσταλης Νικόλαος με τα μέλη του Δ.Σ. κα. Χριστοδούλου Χαρά & κ. Ζαχαρόπουλος Νικόλαος καθώς επίσης ήταν μαζί και ο χοροδιδάσκαλος του χορευτικού τμήματος κ. Μπαχαρίδης Μιχάλης, παρευρέθηκαν την Κυριακή 12 Μαΐου 2013 , στο ετήσιο προσκύνημα στον Ιερό Ναό της Αγίας Φωτεινής στη Σμύρνη, χοροσταντούντος πάντα του Παναγιότατου Οικουμενικού Πατριάρχου κ.κ. Βαρθολομαίου . Φέτος κατόπιν προσκλήσεως παρευρέθη ο Μητροπολίτης Ρεθύμνου και Αυλοποτάμου κ. Ευγένιος, ο οποίος κατάγεται από την Σμύρνη.
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/844.jpg)
Στο τέλος της Θείας Λειτουργίας ο Μητροπολίτης έριξε χώμα και πότισε το δενδράκι στο προαύλιο χώρο του ναού, το οποίο μετέφερε από τη Δράμα εκεί ο Παμμικρασιατικός Σύλλογος.
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/1030.jpg)
Στη συνέχεια όλοι μαζί βγήκανε αναμνηστική φωτογραφία με την μοναδική εικόνα του Αγίου Χρυσοστόμου .
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/1048.jpg)
Τίμησαν με την παρουσία τους, ο Γενικός Πρόξενος της Ελλάδος στη Σμύρνη κ. Τσακίρης Θεόδωρος και ο έλληνας διοικητής στο Αρχηγείο του ΝΑΤΟ στη Σμύρνη.
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/915.jpg)
Την λειτουργία τέλεσε ο Πρωτοσύγκελος Μυτιλήνης Αρχιμανδρίτης Πατέρας Κύριλλος.
Τα μέλη του Συλλόγου που συμμετείχαν στην τελετή, έζησαν μία καταπληκτική και μοναδική εμπειρία, που τηρεί πιστά κάθε χρόνο και προσφέρει στα μέλη του ο Παμμικρασιατικός Σύλλογος της Δράμας.
Βίντεο
Εικόνες
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/824.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/825.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/832.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/837.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/838.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/841.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/844-1.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/847.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/869.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/872.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/876.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/886.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/893.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/909.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/916.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/917.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/921.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/927.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/934.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/936.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/945.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/947.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/954-1.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/962.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/963.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/965.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/969.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/979.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/988.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/1002.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/1026.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/1028.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/11/1030-1.jpg)