Σάββατο 6 Ιανουαρίου 2024 – Πλατεία Παγονερίου
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/01/batch_IMG_7671-1024x682.jpg)
Με επιτυχία αναβίωσε την ημέρα των Θεοφανίων το έθιμο των Αράπηδων για το 2024 στο ακριτικό χωριό του Δήμου Κ. Νευροκοπίου Δράμας με αρκετούς επισκέπτες από πολλά μέρη.
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/01/batch_IMG_7638-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/01/batch_IMG_7607-1024x682.jpg)
Οι πρωταγωνιστές του Δρώμενου , Αράπηδες, νύφη, χατλής “γιατρός”, γύφτισσα “αγκούπκα” έκλεψαν την παράσταση με τα πειράγματά τους και με τα χτυπήματα των κουδουνιών κατά τη τέλεση του δρώμενου.
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/01/batch_IMG_7653-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/01/batch_IMG_7713-1024x682.jpg)
Συγχαρητήρια στον Μορφωτικό και Πολιτιστικό Σύλλογο Παγονερίου, για τη διοργάνωση του δρώμενου και με τη συμμετοχή όλων των κατοίκων κρατούν ζωντανές τις παραδόσεις.
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/01/batch_IMG_7746-1024x682.jpg)
Δείτε βίντεο από το δρώμενο.
Εικόνες
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/01/batch_IMG_7585-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/01/batch_IMG_7588-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/01/batch_IMG_7589-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/01/batch_IMG_7591-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/01/batch_IMG_7602-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/01/batch_IMG_7610-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/01/batch_IMG_7615-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/01/batch_IMG_7624-683x1024.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/01/batch_IMG_7628-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/01/batch_IMG_7647-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/01/batch_IMG_7662-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/01/batch_IMG_7672-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/01/batch_IMG_7673-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/01/batch_IMG_7683-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/01/batch_IMG_7688-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/01/batch_IMG_7695-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/01/batch_IMG_7699-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/01/batch_IMG_7706-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/01/batch_IMG_7721-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/01/batch_IMG_7722-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/01/batch_IMG_7726-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/01/batch_IMG_7728-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/01/batch_IMG_7736-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/01/batch_IMG_7740-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/01/batch_IMG_7758-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/01/batch_IMG_7764-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/01/batch_IMG_7773-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/01/batch_IMG_7776-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/01/batch_IMG_7783-1024x682.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/01/batch_IMG_7791-1024x682.jpg)