Βορειοανατολικά του Ν. Δράμας, στην περιοχή Παρανέστι, στα σύνορα με τη Βουλγαρία, βρίσκεται το δασικό σύμπλεγμα Φρακτού που ανήκει στην οροσειρά της Ροδόπης.
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2022/05/IMG_3965.jpg)
Το τοπίο εκπληκτικό όπου σχηματίζονται μικροί καταρράκτες με τα υπέροχα και με σήμανση μονοπάτια.
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2022/05/IMG_9800.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2022/05/IMG_9816.jpg)
Οι καταρράκτες που είναι συνέχεια σε ροή είναι τρεις και περιβάλλονται από εντυπωσιακά δάση ερυθρελάτης.
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2022/05/IMG_9790.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2022/05/IMG_9777.jpg)
Η μόνη δύσκολη και λίγο κουραστική διαδρομή είναι για τον τρίτο καταρράκτη, αλλά η πεζοπορία μέσα από το πανέμορφο μονοπάτι με πεύκη, σημύδα, και οξιές θα αποζημιώσει τους πεζοπόρους.
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2022/05/IMG_9905.jpg)
Δείτε το βίντεο που ακολουθεί.
Ακολουθούν φωτογραφίες
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2022/05/IMG_9780.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2022/05/IMG_9783.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2022/05/IMG_9785.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2022/05/IMG_9788.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2022/05/IMG_9790-1.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2022/05/IMG_9791-683x1024.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2022/05/IMG_9801.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2022/05/IMG_9805-683x1024.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2022/05/IMG_9807.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2022/05/IMG_9811.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2022/05/IMG_9814.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2022/05/IMG_9816-1.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2022/05/IMG_9821.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2022/05/IMG_9832.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2022/05/IMG_9836.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2022/05/IMG_9839.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2022/05/IMG_9858.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2022/05/IMG_9862.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2022/05/IMG_9866.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2022/05/IMG_9876.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2022/05/IMG_9887.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2022/05/IMG_9893.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2022/05/IMG_9898.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2022/05/IMG_9900.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2022/05/IMG_9906.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2022/05/IMG_9910.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2022/05/IMG_9918.jpg)