Από το αρχείο του Γιώργου Νάτση
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG_2870-1024x683.jpg)
Σάββατο 29 Ιουνίου 2019
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG_2809-1024x683.jpg)
Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος ο Ιερός Ναός Πέτρου & Παύλου στο Μικροχώρι στην ορεινή περιοχή του Παρανεστίου Δράμας, λειτούργησε ανήμερα της γιορτής των Αγίων Αποστόλων Πέτρου και Παύλου.
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG_2831.jpg)
Η εκκλησία λειτουργεί μια φορά τον χρόνο καθώς γιορτάζει στις 29 Ιουνίου, με την σημαντική και ανιδιοτελή προσφορά των πιστών που κατάγονται από το χωριό .
Την Θεία Λειτουργία τέλεσε ο αρχιμανδρίτης Επιφάνιος της ενορίας Μεσοχωρίου Δράμας.
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG_2866.jpg)
Δεν μπορούσε να λείπει από γιορτή της ενορίας του, ο μεγαλύτερος σε ηλικία που γεννήθηκε και έζησε 35 χρόνια στο Μικροχώρι και είναι ο κυρ Γιάννης Τσαγκαλίδης, όπου στις 29 Αυγούστου θα συμπληρώσει το 93ο έτος της ηλικίας του.
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG_2825.jpg)
Στο τέλος της Θείας Λειτουργίας όλοι μαζί βρέθηκαν στην διπλανή αίθουσα και γεύτηκαν παραδοσιακά εδέσματα που ετοίμασαν με πολλή αγάπη οι γυναίκες του χωριού.
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG_2874.jpg)
Δείτε βίντεο με αποσπάσματα από τη Θεία Λειτουργία
Ακολουθούν φωτογραφίες
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG_2792.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG_2796-1-1024x683.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG_2804-1024x683.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG_2805-1024x683.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG_2810-1024x683.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG_2824-1024x683.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG_2828-1024x683.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG_2832-1024x683.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG_2834.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG_2835.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG_2836-1024x683.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG_2838-1024x683.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG_2847.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG_2848-1024x683.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG_2849-1024x683.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG_2851-1024x683.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG_2862.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG_2864-1024x683.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG_2870-1-1024x683.jpg)