Από το αρχείο του Γιώργου Νάτση
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/01/002-4.jpg)
Ένα από τα τελευταία προσφυγικά καφενεία στους Σιταγρούς Δράμας κατέρρευσε ύστερα από τις τελευταίες συχνές καταιγίδες στη περιοχή μας. Το καφενείο ήτανε του Αφεντουλίδη Χαράλαμπο.
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/01/029-1.jpg)
Η πόρτα άντεξε και παρέμεινε όρθια, την οποία ο Πολιτιστικός Σύλλογος του χωριού θα την συντηρήσει και θα την κρατήσει ενθύμιο για να θυμούνται το πέρασμά του από εδώ!
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/01/018-13.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/01/025-9.jpg)
Τα πλιθιά γίνονταν στην περιοχή «αλώνια» κοντά στον ποταμό Αγγίτη, με χώμα το οποίο πρώτα το είχαν υγράνει με ποταμίσιο νερό και στη συνέχεια προσθέτανε άχυρα.
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2024/01/015-8.jpg)
Ο 84χρονος Λάζαρος Καπαθάνασης έχει αναμνήσεις την δεκαετία του ΄40, όπου έπινε το καφεδάκι του και δέχτηκε πρόθυμα να φωτογραφηθεί για το Dramania.gr.