Από το αρχείο του ΓΙώργου Νάτση
Ο καταρράκτης ΛΕΠΙΔΑ βρίσκεται στην ορεινή περιοχή του Παρανεστίου Δράμας, σε απόσταση 23 χιλ. από το Παρανέστι με κατεύθυνση βόρεια προς τον οικισμό Διπόταμα. Ύστερα από μία διαδρομή 4 χιλ. χωματόδρομο από τα Διπόταμα συναντούμε το κιόσκι του καταρράκτη και από ψηλά βλέπουμε πραγματικά ένα εντυπωσιακό δημιούργημα της Φύσης!
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/12/060-3.jpg)
Το μονοπάτι 700 μέτρων κατηφορίζει ανάμεσα από πανύψηλα δέντρα, οξιές και βελανιδιές.
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/12/124-1.jpg)
Όσοι θα έχουν επισκεφτεί τον καταρράκτη έχουν γνωρίσει μία καταπληκτική εμπειρία!!
Βίντεο
Εικόνες
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/12/001.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/12/203.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/12/185-4.jpg)
![](https://www.dramania.gr/wp-content/uploads/2023/12/112-2.jpg)